PŘÍMĚŠŤÁKY

primestaky

Letos máme tři termíny výtvarných příměšťáků dle věku i námětu:

HRAVÝ / akční malba a hry – pro děti ve věku 4–7 let v termínu 12. – 16. 8. 2024

LESNÍ / výlety a tvorba v plenéru – pro děti ve věku 6–12 let v termínu 26. – 30. 8. 2024

KAMISHIBAI / tvůrčí psaní a ilustrace – pro děti ve věku 11–15 let v termínu 19. – 23. 8. 2024


Na příměstských táborech se věnujeme dětem intenzivněji než na kroužcích během školního roku a to je pro nás vždy výzva. Pracujeme na složitějších výtvarných projektech, které zaberou více času a nebo skládáme pestrý program z více menších projektů. 

Klademe důraz na náš individuální přístup k dětem, na malý a přátelský kolektiv dětí. Také dbáme na společnou spolupráci mladších a starších dětí, proto je náš příměšťák pro děti v širším věkovém rozmezí, které je fajn hlavně pro sourozence, když mohou být společně na jednom příměstském táboře.

Naším cílem není stihnout toho co nejvíce, ale prožít společný čas kvalitně. Snažíme se, aby děti přece jen měly pocit prázdnin bez nějakého tlaku na výkon a kvantitu. A náš příměstský tábor je určen pro děti, které si jej samy vybraly, protože je výtvarná tvorba baví!

Příměstské tábory pořádáme také proto, aby děti, které k nám do ateliéru chodí, mohly být i o prázdninách se svými kamarády/kamarádkami, které z kroužku u nás znají nebo také, aby tam poznaly nové kamarády.

Nemáme plán přesně na minuty. Řídíme se počasím a náladou 🙂. Když se děti potřebují hýbat, hýbají se. Když jsme unavení, tak odpočíváme. Svačíme, když je hlad, ale oběd bývá načasován kolem poledne.

Poslední den (v pátek) čeká rodiče a přátelé dětí v ateliéru výstava děl, které na příměstském táboře za ten týden děti vytvořily.
Na této vernisáži si společně vše prohlédneme, dáme si občerstvení a popovídáme si jaký ten týden byl. Potom si děti výtvory odnesou domů.

HARMONOGRAM:

po-pá: 8:30 – 16:30
V pátek v 15:30 bude výstava v ateliéru pro rodiče a přátelé dětí.
(Sraz bude vždy ráno i odpoledne v ateliéru.)

OBĚDY:

Teplé obědy dětem zajistíme vždy podle toho, kde zrovna budeme :-). Na Žižkově si na jídlo zajdeme do restaurace či jídelny nebo si jej objednáme rovnou do ateliéru a jeden den si uspořádáme oběd formou pikniku v Parku. Na výletech se najíme v restauracích na trase našich výletů, kde nám mohou uvařit dětská jídla.  

S SEBOU:

Jen svačinupláštěnku a prosíme na cesty vlakem či MHD kartičku na MHD (pokud ji děti mají).
A doporučujeme, aby děti chodily ve vhodném oblečení do přírody a k výtvarnému tvoření!

CENA:

V každé ceně je už vše zahrnuto – výtvarný materiál, divadélko Kamishibai (dřevěná skříňka), jízdenky na vlak či MHD i obědy.

  • Hravý: 5 000 Kč
  • Lesní:  5 000 Kč
  • Kamishibai: 5 500 Kč 

Sleva 10 %*:

  • pro sourozence 
  • pro děti z Prahy 3 – Díky podpoře od MČ Praha 3.

*Lze využít jen jednu z nabízených slev.

STORNO PODMÍNKY:

V případě omluvy z některého dne nebo storna celého tábora Vám poskytneme částku (za den, dny či celý týden) ve formě kreditu na naše kurzy v příštím školním roce 2024/2025. Pokud se dítě na příměstský tábor nedostaví bez omluvy, tak částka propadá.


Více INFO O PROGRAMU jednotlivých termínů:

hravy

Akční malba a hry

Tento příměšťák nabízíme jako náš nový typ. Hravý bude proto, že bude šitý na míru dětem v tomto věku, které tvorbu, stejně jako vše jiné, vnímají jako hru a zkoumání možností…

Slovo hra bude hrát roli ve všech bodech programu:

  • Budeme si hrát s barvami a materiály a půjdeme do akce, proto nás bude inspirovat akční umění.
  • Vyrobíme si každý svou hračku. S hračkami si potom budeme hrát zcela volně, ale také si s nimi jako loutkami zahrajeme i divadlo.
  • Společně výtvarně zpracujeme i nějaké společenské hry (deskové nebo karetní), které si pak můžeme zahrát. 

Také máme v plánu vyjet si na celodenní výlet vlakem z hlavního nádraží do přírody na okraj Prahy nebo i kousek za Prahu, kde se budeme věnovat akční tvorbě a hrám v krásném prostředí na čerstvém vzduchu. Ostatní dny budeme tvořit nejen v ateliéru, ale také na dvorku a v okolních parcích, kde budeme také na vzduchu a děti budou v pohybu. A na závěr připravíme v ateliéru výstavu, na kterou si mohou děti pozvat koho chtějí.

Hravý příměšťák lektorsky povede MgA. Bára Pertlová s Mgr. Eliškou Šachovou.


lesni

Výlety a tvorba v plenéru

Tento typ příměšťáku (pro velký úspěch :-)) opakujeme již několikátý rok. Avšak výtvarná náplň a výlety bývají plánovány každý rok zase nově a tak můžete děti hlásit opakovaně a vždy zažijí nové zážitky! 

„Lesní“ protože (pokud je k tomu příznivé počasí*) netrávíme všechny dny tvorbou jen v ateliéru, ale také v přírodě. Děti tak s námi mohou prožít týden výletů na čerstvém vzduchu, kde budou v pohybu a přitom se budou věnovat svému koníčku – výtvarce!

Konkrétně máme v plánu vyjet cca 3–4× na celodenní výlet vlakem z hlavního nádraží do přírody na okraje Prahy, kde můžeme tvořit v krásném prostředí na čerstvém vzduchu tedy v plenéru. Na výletech můžeme více pracovat s opravdovou přírodou, proto se tam věnujeme například land artu a přírodou se hodně inspirujeme. Ostatní dny (1–2) budeme tvořit v ateliéru a na závěr připravíme v ateliéru výstavu, na kterou si mohou děti pozvat koho chtějí.

*V nepříznivém počasí je náš plán B – tvorba v ateliéru a ven vyrazíme jen na procházky do okolních parků a do galerie na výstavu.

Lesní příměšťák lektorsky povedou opět BcA. Magdaléna Pacáková s BcA. Jantrou Šímovou.

Můžete se podívat na pár fotek z loňského ročníku!


kamishibai

Tvůrčí psaní a ilustrace

Kamishibai – v překladu papírové divadlo – je stará vyprávěcí technika z Japonska, která zažívá v současnosti znovuzrození v evropských zemích. Je to dřevěná skříňka, do které se vkládají jednotlivé listy – obrazy. Vypravěč pak sedí za touto skříňkou a vypráví (čte) příběh, který divák sleduje v obrazech.

Během příměstského tábora si každý vyrobí dřevěnou vyprávěcí skříňku do které vytvoří svůj vlastní příběh (je možné také použít již existující příběh či známou pohádku). Naučíme se, jak upravit text pro formát papírového divadla. Každý si zvolí výtvarnou techniku, kterou použije pro ilustrace k příběhu. Není nutné být zdatný kreslíř, obrazy mohou být vytvořeny například prostřednictvím koláže nebo mohou být abstraktní. Vyzkoušíme si také samotné vyprávění a představíme si možnosti využití divadla. Hotové divadlo s příběhem si každý bude moct ponechat a v budoucnu do něj vytvářet další příběhy nebo jej využít jako originální dárek pro někoho blízkého. 

Tvořit budeme v ateliéru a na dvorku. Jako přestávky v tvorbě a pro sbírání inspirace si uděláme procházky po okolních parcích nebo na výstavu do galerie a projdeme se i cestou na oběd. A na závěr připravíme v ateliéru výstavu, na kterou si mohou děti pozvat koho chtějí.

Lektorsky povede MgA. Lenka Kamínková.

Lenka je spoluautorkou projektu PANGUROVY PŘÍBĚHY – narativní dílny, kde se věnují vytváření papírového divadla kamishibai. Je spoluautorkou těchto dřevěných skříněk a autorkou ilustrací několika příběhů.

Pokud máte nějaké dotazy k doplnění info, tak se nám neváhejte ozvat na kurzy@atelierkrouzek.cz nebo 774 484 810.